ALTIN/ONS : 2.400,83 | GÜMÜŞ ONS : 29,2230 | PLATİN : 965,95 | PALADYUM : 910,05 | BAKIR : 9.679,00 | ALÜMİNYUM : 2.403,50 | ÇİNKO : 2.903,00 | NİKEL : 16.410,00 | KALAY : 33.590,00 | KURŞUN : 2.137,00

E-Atık Nedir?

e-atik-nedir

E-Atık Nedir?Özellikle 2000’li yılların başından beri insanoğlu günlük hayatında ‘’ e- ‘’ kısaltması ile çok fazla karşılaşır oldu. ‘’ e- ‘’ electronic kısaltması olarak birçok kavramın başına geçti.

Örnekler ile açıklayacak olursak; medeniyetleri oluşturan insanların birbirleri ile iletişimlerinin sağlandığı sistemlerden birisi de posta idi. Yüz yıllar önce bu postalar, eğitilmiş posta güvercinleri ile sağlanmakta , bu iletişim şekli belki günler belki aylar sürmekteydi. Bu süreyi uzun bulan insanoğlu, karadan hareketli hayvanlar ile posta sistemini geliştirdi. Bu sistem de yetersiz kalınca insan taşımak üzere üretilen otomobillere farklı formlar kazandırılarak, bu taşıtlar aracılığı ile bölgeler hatta ülkeler arası posta taşımacılığı yapıldı. Bu sistem olduğu anda gelişmiş teknolojiler günlük hayatımızda yer aldı . Elektronik posta anlamına gelen bu sistem günümüzde halen işlenmekte ve geliştirilmektedir .

Bu sistemin işleyebilmesi için haliyle bir ‘’ e-makina ‘’ olmalıdır. Bu makinanın ‘’ e-işlemcileri’’, yazabilmek için bir ‘’ e – daktilosu ‘’ açıp kapatabilmek için bir ‘’ e – düğmesi ‘’ olması gerekmektedir. Tüm bu sistemler görevlerini yıllarca elektrik gücü ile fakat ‘’ e- ‘’ ‘li olarak yapmaktadırlar. Misyonları tamamlandığında onlar da geçmişteki mekanik daktilolar, radyolar gibi atık hale geleceklerdir. İşte bu noktada şu kavram ile tanışıyoruz ; ‘’ E – ATIK ‘’, yani ‘’ Elektronik Atık ‘’. Bilgisayar anakartından, cep telefonları boardlarına kadar, mouselardan, klavyelere kadar, fanlardan bu fanların kontrol kartlarına kadar, ömrünü dolduran herbir elektronik cihaz artık ‘’ E – ATIK ‘’ olmuş demektir. E-atıklar geri dönüşümün yegane parçalarındandır. Başta  altın, gümüş, bakır, paladyum gibi değerli metaller sadece bu elektronik devrelerde değil bilindiği üzere çok geniş çaplı kullanım alanına sahiptir. Bu sayede değerli metaller tekrar dönüştürülüp, ekonomiye kazandırılmaktadır. Güvenli bir şekilde E-atık geri dönüşümü muhtemel çevre kirliliklerinin de önüne geçmektedir. Diğer bir yandan güvenli veri imhası sağlanmaktadır.

Firmamız E-atıkların içerdikleri değerli metalleri ülke ekonomisine geri kazandırırken bu faaliyetlerini gerçekleştirme aşamasında insan ve çevre sağlığını göz önünde bulundurma bilinciyle hareket eder