ALTIN/ONS : 2.400,83 | GÜMÜŞ ONS : 29,2230 | PLATİN : 965,95 | PALADYUM : 910,05 | BAKIR : 9.679,00 | ALÜMİNYUM : 2.403,50 | ÇİNKO : 2.903,00 | NİKEL : 16.410,00 | KALAY : 33.590,00 | KURŞUN : 2.137,00

Güvenli Veri İmhası Nasıl Yapılır?

guvenli-veri-imhasi-nasil-yapilir

26 Temmuz

Güvenli Veri İmhası Nasıl Yapılır?İnsanlığın var oluşundan bu yana, ne kadar insan olmuşsa o kadar da insan verisi olmuştur. Bu veriler kimi zaman insan kalıntılarıdır. Kimi zaman insanların bir taş ile başka bir taşa çizdiği ilkel şekillerdi.

Ancak insanoğlu ilerleyen ve gelişen bir varlık olduğu için, demir çağında demirden bıçak yapıp avlanıp karnını doyurmuş, teknoloji ve iletişim çağında ise telefonu icat edip kilometrelerce ötedeki insanlar ile bağlantı kurmuştur. Daha öncelerinde elektronik sistemler yokken bazı evlerde birden fazla ve genelde iki adet telefon olurdu. Aynı hat üzerine bağlı olan bu sistemde, ev halkından bir kişi salonda telefon ile konuşurken, başka bir kişi o konuşmayı mutfaktaki telefonun ahizesini kaldırıp duyabilirdi. Bu eski sistemlerdeki veri hırsızlığı idi... Fakat teknolojik gelişmeler maalesef sadece iyi yönde olmuyor. Teknolojiyi de kötü amaçlarına alet etmek isteyen insanlar bugünün ahize kaldırma işini, kimi zaman pc veri tabanına izinsiz girişler sağlayarak, kimi zamansa cep telefonlarının işletim sistemlerine sahte yazılımlar ile ulaşarak veri hırsızlıklarını gerçekleştirdiklerini haberlerden ve birçok teknoloji sayfasından duyuyoruz. İşte tam bu noktada yeni sistemler devreye giriyor, online mesajlaşma konusunda uçtan uca şifreleme gibi, iki kademeli doğrulamalar gibi.. Ve artık çokça duyduğumuz ve duyacağımız güvenli veri imhası gibi.

Bilgisayar,telefon,disk ya da harddisklerine kaydolan verilerimizin birer kopyasının daima o elektronik parçaların hafızalarında kaldığı söylenir. Bu sebepten telefonlar, bilgisayarlar bozulsa da, harddisk ya da hafızayı görebilecek sisteme sahip bir insan sadece harddisk ya da telefon belleğini elde ederek istediklerine ulaşabilecektir. Her insanın verileri özeldir. Bunlar o şahıslar izin vermeden dokunulmaz. İşte tam bu noktada, doğayı düşünen, geri dönüşüme önem veren duyarlı insanlar telefon ve pc’lerini geri dönüştürmek istediklerinde verilerinin sağlıklı ve güvenli şekilde yok edilmesini talep etmektedirler. Bu noktada ise güvenli veri imhası yapan devlet onaylı resmi kurumlar ve kuruluşlar devreye girmektedir. İnsanlar o güvenli birimlerde, verileri hakkındaki istedikleri tasarrufları gerçekleştirebilirler.