ALTIN/ONS : 2.400,83 | GÜMÜŞ ONS : 29,2230 | PLATİN : 965,95 | PALADYUM : 910,05 | BAKIR : 9.679,00 | ALÜMİNYUM : 2.403,50 | ÇİNKO : 2.903,00 | NİKEL : 16.410,00 | KALAY : 33.590,00 | KURŞUN : 2.137,00

Elektronik Kartlar Nasıl Değerlendirilir?

elektronik-kartlar-nasil-degerlendirilir

26 Temmuz

Elektronik Kartlar Nasıl Değerlendirilir?Elektrik enerjisi ile çalışabilen cihazlar genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Birinci grup; elektrikli cihazlar. İkinci grup ise; elektronik cihazlar. Bu fark çipli elektronik kartın var oluşundan meydana gelmektedir.

Elektrikli cihazların çokluğu kadar aynı zamanda artık elektronik cihazlar da çok fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Daha eski elektronik cihazlarda bobin sargı sistemleri kullanılmaktaydı , bu sistem hem maaliyetli hem de kiloda ağır oldukları için daha kullanışsızdırlar. Bu sistemler yerine artık daha hafif ve daha basit sistemler olan kartlı sistemler kullanılmaktadır. Eskiden bu elektrikli cihazların ömrü dolduğunda içlerindeki bakır sargılar alınır hurdaları kullanılırdı. Fakat şimdi elimize direkt bir bakır sargı ya da bir demir kalıp geçmese de, çiplerde bulunan altın, gümüş, paladyum gibi çok daha değerli metaller çeyrek gramlar olarak çıkmaktadır. Buradaki avantaj şudur; geçmiş sistemlerde bakırlar direkt sökülüp alınabilir olsalar bile kiloda ağır pahada ucuzdurlar. Fakat bugün bir gram altın, neredeyse 8 kilogram bakıra tekabül etmektedir. İşte tam bu sebepten altının, gümüşün çiplerden alınabilme ve tekrar dönüştürülme maaliyetleri uğraşılmasına değerek, bu işi yapan dönüşümcüye kazanç sağlamakta, doğayı korumakta ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Peki bu elektronik kartların çiplerinden, bakır, altın, gümüş nasıl elde edilmektedir? Bu hem hassas hem de kimyasallar ve asitler kullanılarak yapılacak bir dönüşüm yöntemi olacağı için muhakkak olarak kişisel koruma ekipmanları kullanılmalıdır. Bu çalışmaları gerekli şartlara uygun yapan yerler çokça vardır. Danışılması gereken bu yerlerde görüşmeler gerçekleştirilmeden asla ama asla evdeki imkanlar ile yapılmamalıdır. Aksi takdirde kimyasal tepkimeler sonucu açığa çıkan katı , sıvı ve gazlar , insan sağlığına geri dönüşü olmayacak seviyelerde ciddi hasarlar verebilirler. Hali hazırda bekleyen, atıl durumda olan elektronik kartlarınızı kilo ile alan dönüşüm firmaları vardır. Bu dönüşüm firmalarına ulaşım sağlayarak hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca doğamızın korunması için de bir adım atmış olacaksınız.